KERESÉS
RECRUIT - aki keres talál
A Tribe Called Quest @ Arathor
Ha kulturált vagy, itt a helyed!
A Tribe Celled Quest @ Arathor
Healereket és dps-eket keresünk hc progress-re!
New Moon @ Ragnaros
Klánunk Mythic Raidekre keres megbízható játékosokat!
Shattered Legends @ Arathor
Hétvégi Guildünk keres Legion-re aktív PvE orientált játékosokat!
+ új recruit beküldése
topik Loot
 Sziasztok!Valaki eltudná magyarázni nekem részletesen mi is a lootolás lényege? Nem tudom felhúzni a karakterem ilvl-jét. Pedig elég sokat játszok, de egyszerűen nem ad be új cuccokat!
Perseus - 2346 napja
topik wow_ft_32705
wow_b_32705
qinqshuh - 2413 napja
topik wow_ft_32704
wow_b_32704
Samantha Fraser - 2415 napja
topik wow_ft_32703
wow_b_32703
Samantha Fraser - 2415 napja
topik wow_ft_32702
wow_b_32702
Samantha Fraser - 2415 napja

Chio SteelSeries Zboard teszt
Chio - 5297 napja
19

Kinek mi jut először eszébe a Z betűről? Egyesek gondolhatnak rá, mint az ABC utolsó betűjére, aztán a matekosok, mint a harmadik sík jelére, mások talán a nevük kezdőbetűjére gondolnak (Vérpistikék és Vérpirikék Zorróra is asszociálhatnak, de úgysem fognak) ám, ha barkochbázni szerettünk volna, a SteelSeries Zboard lenne a helyes megoldás.
A SteelSeries WoW-os egerével ellentétben tesztalanyunk a márka egy kissé régebbi alkotása, egész pontosan 2005 októberére nyúlik vissza a Zboard billentyűzet megjelenése. Ami viszont, minket WoW-osokat beindít egy ilyen "elavult" gépezetben, az az új, Wrath of the Lich King keyset, vagyis a Zboard billentyűzetnek WoW-unk legújabb kiegészítőjéhez tervezett kiegészítője (kiegészíteném még azzal, hogy egy Zboard WoW kiegészítő kiegészítette már ezt a kiegészíthető billentyűzetet, mely kiegészítőkkel könnyen kiegészíthető kiegészítő kiegészítőkkel, vááááá). Tesztpéldányunk egy alap SteelSeries Zboard készlet volt, az új, Lich Kinges keysettet emellé kaptuk, ám a Zboard kapható csak WotLK-es keysettel is.

A Zboard egy teljesen átlagos méretű billenytűzet dobozban tárul elénk, amiben megtaláljuk a billentyűzet alapegységet, illetve egy hagyományos és FPS játékokhoz való keysettet.

A csomag mélyén találunk még egy csuklótámaszt, telepítőlemezt és egy falatnyi papírt (tehát hosszú távú DKP tárolásra nem alkalmas, főleg mert fekete alapra lett nyomtatva) a SteelSeries további termékeiről. Igaz, hogy az MMO Gaming egérhez sem járt egyéb maga az egéren kívül (bár ott még a driver telepítőlemeze sem volt megtalálható), de sajnálattal láttuk, hogy a nagyobb méretű doboz sem ok további extrák mellékelésére (WTB "Az ezer igazság kardja" cheap!!!).

A billentyűzet alapja 47 cm széles, 17.5 cm magas (23 cm csuklótámasszal együtt), 2.5 cm vastag. A hátsó lábak kihajtása nélkül is enyhén lejt, de ezek használatával még 1.5 centivel megemelkedik a billentyűzet távolabbi vége (így akár kis testvéreink Matchboxainak is kitűnő indító rámpája lehet a serverpatch-ek idején...).

A keyset nélküli alapegység tetején 17 funkciógomb található; 7 a hangért és zenéért felelős (hangerő csökkentése/növelése, némítás, előző/következő szám, stop, szünet), a maradék 10 pedig gyárilag gyorsgombként funkcionálnak (pár eközülük: médialejátszó, számológép, email kliens, keresés, ZEngine driver). A ZEngine, a klaviatúra meghajtóprogramja felelős, hogy minden egyes gomb, (beleértve az előző 17-et is) egyénileg módosítható legyen.  Az alapegységen belül egy vájat található, amiben a billentyűzet lyukas, gumigombokon keresztül érzékeli a rajta lévő keyset gombjainak lenyomásait, amiken keresztül legfeljebb 120 billentyűs keyset befogadására lenne képes (a WotLK keyset 112 gombos). Így a Zboard megköveteli, hogy az alapegységhez egy keyset is csatlakoztatva legyen, ami a driverrel kommunikálva automatikusan beállítja, hogy mely billentyűk aktívak és melyikhez épp milyen gomb, vagy feladat tartozik.

Minden keyset három részre van választva, de szélső oldalukon összeillesztve, ami az alapegységbe "csomagolva" teljesen vízszintessé válik. A WotLK-es keyseten a funkcióbillentyűkig minden megtalálható, ami egy hagyományos billentyűzeten, ám ezen az oldalon a numerikus pad helyett a WoW-os gyorsgombok találhatók, míg a Scroll Lock és a Break gomb is hiányzik, de kapunk helyettük egy Emote Bar 1, Emote Bar 2, Emotes Off, Show/Hide UI, Auto Run és Run/Walk billentyűt.

A WotLK háttér és a funkcióbillentyűk grafikája egy átlátszó és kopásbiztos (és ez nem azt jelenti, hogy biztosan le fog kopni - épp ellenkezőleg) felület alatt kapott helyet, így biztos, hogy sokáig esztétikus marad, cserébe viszont kissé homályos és mosott a kép és feliratok minősége. A billentyűkre szitázott feliratok strapabírónak tűnnek, de egyes kasztoknál (példának egy retri palánál) lehet, hogy nem lesz elég tartós.

A két Control billentyű felirata sárgára, a két Shift felirata pedig kék színűre lett festve, azokkal a gombokkal egyetemben, amik ezen lenyomása után valamilyen egyéb feladatot látnak el a játékon belül (Space billentyű alatt "Score Screen" olvasható, mert a Shift+Space kombináció a megmutatja, hogy az adott BG-n mekkora núúú...akarom mondani próóó statunk van). Említettem már az Emote Bar gombokat. Ezek a játékon belül F1-től F12-ig módosítják a billentyűk funkcióját, helyettük a gombok alatt olvasható emote-ok fognak leütéskor mindenki legnagyobb örömére megjelenni (ha az F12 helyén álló Spit gombot nyomogatod, akkor a várt siker biztos nem marad el... Laughing out loud). Azt, hogy milyen emote-okra készültek gyorsgombok, azt az alábbi képen láthatod.



A billentyűzet tetején még két USB bemenet is fellelhető, ide fejhallgató, pendrive vagy egyéb USB-t igénylő, rövidebb vezetékkel ellátott eszközök csatlakoztathatók (szerkesztőségi kedvenceink: Pocok Miki, LolaBaba, MikuLight. Ha már a vezetéknél tartunk; 2 méteres, átlagosnál cseppet vastagabb műanyagbevonatú kábelt kapott a klaviatúra.

A specifikáció és egyéb többé-kevésbé érdekes hablaty után hajózzunk kellemesebb vizekre - a Zboard akcióban!
Villámgyors csatlakoztatás a gép hátsó USB bemenetelébe és ekkor döbbentünk rá, hogy nem is olyan egyszerű a csupasz billentyűzethez a keysettet csatlakoztatni. Fogorvosi fúró, fűrész, kalapács használata ennél a pontnál majdnem eljön. Szerencsére a keyset dobozának hátulja figyelmeztetett, hogy a keysettet ne tessék belefaragni az alapba, hanem azt ügyesen bele hajtogassuk bele. Nem vicc, a keyseteket teljes komolysággal hajtogatáshoz hasonló mozdulatokkal lehet összeházasítani az alappal. Ez legegyszerűbben úgy hajtható végre, ha a keysettet gyárilag becsomagolt formában (ilyenkor ugyebár három részre van hajtva) a bal sarkát az erre kijelölt résekbe illesztve a billentyűzet bal oldalára helyezzük. Innen akár lehetne jó étvágyat kívánni és a műanyagbarátok elfogyaszthatnák a három emelet magas billentyűzetszendvicset, na de játszani ki fog? A keyset "biztosító karját" oldalra toljuk és a két maradék részt megpróbáljuk a saját kialakításukba helyezni. Ezután megint a biztosító kart kell egy határozott mozdulattal az alapegység oldalán rögzíteni és vo i lá (ahogy egy németalföldi költő mondaná...)! Elsőre bonyolultnak tűnhet a keyset be-és kivétele, de bárkit megnyugtathatok, hogy a folyamat pár művelet után elsajátítható és ha netán ismerősötöknek is Zboardja van, versenyezhettek, hogy ki tudja gyorsabban csatlakoztatni a keysettet az alapegységhez.



A driver néhány kattintás után gond nélkül települ, viszont az első install után frissíteni kell a drivert, hogy a mi, WoW-os keysettünket felismerje. A meghajtóprogramban szerencsére kiválaszthatjuk, hogy a magyar billentyűkiosztásnak megfelelően működjenek a billentyűk (igen, sajnos a keysettek csak angol kiosztásban kaphatók Sad ). A driveren belül profilok hozhatók létre, amikre minden egyes játékhoz és gombhoz más-más funkciókat alkalmazhatunk. A fejlesztők remekül megoldották, hogy a driver vizuálisan ábrázolja a billentyűzet gombjait, tehát egyből láthatjuk, hogy legutóbbi változtatásunk mit művelt az adott gombbal. Hogy a gombok testreszabhatóságát jól érzékeltessük, beállíthatjuk akár azt is, hogy in-game a "P" gomb megnyomásakor a raid csatornára a "Ne fürgyé le!" üzenetet küldjük. Ráadásul ezen a ponton macro funkciókat is létrehozhatunk ("Ne fürgyé le!", "Noob", "Ne fürgyé le!"). Ezáltal egy gomb leütésével kettő, vagy annál több feladat is beállítható és a feladatok között eltelő idő is. Gonosz tipp, hogy ezen funkció segítségével beállíthatjuk, hogy bármelyik gomb 5 percenként beírja a chatre a /afk üzenetet...de ezt inkább ne ragozzuk tovább, mert ugyebár nem egy vita volt, hogy a játékon belül ez csalásnak bizonyul-e vagy sem, így ezek használatát nem ajánljuk.

A termékkel kapcsolatos negatív élményeink mind a driverrel kapcsolatosak. Legelőször is, nemes egyszerűséggel az "í" gomb helyén álló * billentyű semmi áron nem képes hosszú i betűvé válni. Lehet mondani, hogy mi tesztelők voltunk "noob"-ok, hiszen minden gomb testreszabható a driveren belül - rendben, haladjunk tovább ezzel a tudattal. Mivel az "í" egyáltalán nem létezik, az alapbeállításoknál ezért önmagát be sem lehet állítani, így az első próbánk az volt, hogy csatlakoztatunk egy szokványos Tesco Gazdaságos magyar kiosztású billentyűzetet és azon keresztül betápláljuk ezt a billentyűt a driverbe. Ám ez az ötlet nem vált be, két régebbi írógépet is csatlakoztattunk a géphez, de a driver az "í" gomb lenyomására továbbra is úgy viselkedett, mintha ilyen betű nem is létezne (csak az a tudat vígasztalt, hogy közel 6 milliárd embernek nem is létezik...). Második ötletünk az volt, hogy ha már a WotLK keyseten nincs numerikus pad, akkor egy másik billentyűzettel állítsuk be az "í" -t annak gyorsbillentyűjén keresztül (Alt+0237 = í). A játékokban ez a lehetőség részmegoldásnak bizonyult. Azért csak részben, mert a nagy "í" betű nem hozható be ezen a módon keresztül, viszont profilok csak játékokra hozhatók létre, így Windowsunk sajnos í betű nélkül marad (gyíííík, izé, gyiiik). Ezen cikket is a Zboardon keresztül írom és í betű hiányában a Windows karaktertáblából másolom be ide a hosszú I betűket (a cikk befejezésekor az egerem egy gombját áldoztam fel az "í" betűre).

A driver másik kellemetlensége, hogy a speciális WoW billentyűk gyári beállítással nem működnek a magyar nyelvnek megfelelően. Valamilyen oknál fogva az összes chatet használó parancsnál a "/" jel helyett "-" fog állni. Hiába próbáljuk végig az összes gombot in-game, "-inspect", "-roll", "-follow", "-wtf". Ezek beállítása pedig elég frusztráló, ugyanis 41 ilyen gombon szerepel helytelenül a hivatkozás. Újabb fekete pont, hogy az in-game feladatokra hivatkozó gombok a játék gyári bindjeihez tartoznak (pl.: Auto Run billentyű a Num Lock gombra hivatkozik), tehát ha ezeket a Keybindings alatt más gombra állítjuk, a klaviatúra billentyűje szőrt se fog csinálni.

Az írógép használata viszont felettébb kellemes. A billentyűk leütése minimális alapzajjal jár, ami egyes gombok spammeléskor sem különösebben zavaró.

A billentyűzet ezenfelül anti-ghosting technológiával is rendelkezik, ami lehetővé teszi, hogy több gomb egyidejű lenyomásakor gépünk ne sípoljon és a beragadó billentyűk miatt figyelmeztető ablak ne ugorjon fel (2009-et írunk elvégre...). Ennek köszönhetően egyszerre több gombot is nyomva tarthatunk bármi gond nélkül - a billentyűzet mindet érzékeli és végrehajtja.

Nehéz lenne a piacon a Zboardnál könyebben tisztítható vetélytársat találni, mivel a keysettek teljesen kiszedhetők, ezáltal remekül törölhető, porszívózható és 40 fokon mosható (na...az utóbbi mégsem).

A Zboard alapegység egy hagyományos kiosztású és egy FPS keysettel 13.000 forintért, míg a WotLK keyset 7.000 forintért kapható.

Tesztpéldányunkért köszönet jár a Pixelnek, akik ezúttal is voltak oly nagyszívűek és lehetőséget adtak a billentyűzet nyereményjátékba küldésére.


Ami tetszett:

  • WotLK keyset
  • macrozható gombok
  • anti-ghosting funkció
  • gyorsan cserélhető keysettek
  • könnyen tisztítható
  • két Space billentyű Laughing out loud
  • versenytársaihoz képest olcsó
Ami NEM tetszett:

  • magyar feliratú kiosztás hiánya
  • numerikus pad hiánya (WotLK keysetnél)
  • driver alapbeállítása
  • Í és í billentyű probléma
  • extrák nélküli szegényes csomagolás
wow_c_530512
wow_c_526878
Ezt a makró és emot gondot lehet valahogy orvosolni? nekem is ez jelenik meg ha F1 F2,stbt nyomok -wave -thanks -congratulate ,stb Sad Elég bosszantó...
Gz Chio.
#15 | TCs válasza #14
Gz Chio Smiling
A teszt bekerült a Blizzard heti összefoglalójába, ami a community híreivel foglakozik... Grat!
okok.

viszont most jött elő pont tegnap egy problámám a z board al.
A internet hot key jobb felső sarokban(Cool ami elvileg nem macrozhato,valmiért nem az internete explorert hozza be hanem a dokumentumok mappámat.Tegnap hosszan tartottam lenyomva azota teszi ezt! 
Mondok egy meglepő dolgot: hiába létezik a billentyűzet több, mint 3 éve, ha mi most kaptunk belőle tesztpéldányt.
az usb poweres rész nekem is előjött, igaziból az eddigi össze billnél amin volt usb nem birta el a fontosabb dolgokat akár 1 nagyobb pendrive-ot sem

hmm... furcsaj hogy ez a teszt nost van, a wowos egér tesztje hamarabb volt a megjelenéséhez képest.A z board kb 3 éve mar létezik...amit még megemlítenék anno a wow egér tesztnél furcsáltátok hogy csak 1m hoszu az egér kábele,remélem mostmar belátjátok hogy miért.
A z boardon ott a helye az egérnek, a másik hogy nekem a psp-t nem birta el a zboardon lévő port, nem volt elég az eráforrás!

Hozzászólás megjelenítési lehetőségek

A választott hozzászólás megjelenítési mód a „Beállítás” gombbal rögzíthető.
Impresszum, jogi nyilatkozat | Kapcsolat
World of Warcraft is a trademark and Blizzard Entertainment is a trademark or registered trademark of Blizzard Entertainment in the U.S. and/or other countries.
wow.lap.hu | mmorpg.lap.hu | Computerworld.hu | PCWorld.hu | GameStar.hu | VideoSmart.hu